הקלטת שיחות באנדרואיד

ישנן אינספור סיבות להקליט שיחות טלפון ולכולן המכנה המשותף: לשמור עותק ממה שנאמר בשיחה כך שיהיה אפשר לחזור אליו ולהאזין בעתיד - באם זה כדי להוכיח טענה בבית משפט או כדי להיזכר ברשימת הקניות שבן או בת הזוג הקריאו לנו בשיחה האחרונה (לא חסרות סיבות טובות להקליט שיחות).

אם הגעתם לכתבה הזו, כנראה שאין צורך לשכנע את המשוכנע ושהערך בהקלטת שיחות ברור לכם - אז ניגש לעניין: רוצים להקליט שיחות באנדרואיד? אין בעיה!
כלומר אין בעיה כמו שיש למי שרוצה להקליט שיחות באייפון - שם המצב הרבה יותר מורכב, אולם גם הקלטת שיחות באנדרואיד דורשת תשומת לב והכנה מקדימה. בשורה התחתונה זה אפשרי וברגע שמוצאים את הפיתרון שמתאים למכשיר האנדרואיד הספציפי שלכם, הכל יעבוד חלק ותוכלו להקליט שיחות אנדרואיד. כותב שורות אלה מקליט ושומר את כל השיחות שלו באנדרואיד כבר 11 שנים ונכון להיום הקלטתי 23,457 שיחות טלפון באורך של כמעט 1,200 שעות.

המורכבות של הקלטת שיחות מצד אנדרואיד

גוגל המפעילה את פרוייקט אנדרואיד מתמודדת עם סוגיית הקלטות שיחה מאז יומה הראשון של מערכת ההפעלה הפופולרית. מצד אחד, הקלטת שיחות אנדרואיד הוא פיצ'ר מבוקש בפני עצמו וגם בתחרות של גוגל מול אפל שמעולם לא אפשרה הקלטות שיחה ממכשירי אייפון וכנראה גם לעולם לא תאפשר ועל כן מבחינה מסחרית נראה שלאפשר הקלטת שיחות באנדרואיד יעשה רק טוב לגוגל. אלא שמצד שני, גוגל נמצאת תחת ביקורת תמידית מצד משתמשיה וגם מצד המחוקקים לגבי מדיניות הפרטיות בה היא נוקטת כלפי המשתמשים במגוון המוצרים הרחב שלה - והקלטת שיחות הוא נושא מאוד פרטי ורגיש בעבור רבים. התוצאה: זגזוז.

ישנם שלושה שלבים שצריך לצלוח כדי להקליט שיחה במכשירי באנדרואיד:

  1. ברמת גוגל: שמערכת ההפעלה אנדרואיד תאפשר זאת. אופציה זו הייתה פתוחה ליצרנים ולמפתחים במשך שנים למעט גרסת אוריאו (אנדרואיד 8) בה האפשרות נחסמה באופן חלקי והקלטת שיחות באנדרואיד 9 כבר הייתה חסומה לחלוטין באופן רשמי.
  2. ברמת היצרנים: היצרנים (למשל: סמסונג או שיאומי) שמיישמים את אנדרואיד על המכשירים שלהם יאפשרו ברמתתם גישה לאפשרות ההקלטה.
  3. ברמת המפתחים: פיתוח של אפליקציות להקלטת שיחה שנוכל להוריד מחנות האפליקציות, להתקין ולהתחיל להקליט.

ברמה של גוגל האפשרות להקלטת שיחות באנדרואיד הייתה פתוחה כמעט בכל הגרסאות למעט אנדרואיד 8 ו-9. בכך גוגל בעצם נתנה חופש ליצרנים להחליט בעצמם אם ישתמשו באפשרות או יאסרו אותה. בגרסאות העדכניות של אנדרואיד (10,11) נראה שהאפשרות חוזרת ובגדול: לא רק שגוגל לא חוסמת את האפשרות, היא גם משלבת אפשרות להקליט שיחות ישירות מהאנדרואיד מבלי צורך להתקין אפליקציית הקלטה.

היצרנים מצידם פעלו על פי שיקול דעת - כל יצרן התחשב במגבלות החוקיות והמסחריות שלו והחליט אם לאסור את הגישה להקלטת שיחה או לא. לדוגמה: לפני מספר שנים הקלטה על מכשירים של מוטורולה הייתה בלתי אפשרית כי הם בחרו לחסום את הגישה להקלטת השיחה בעוד הקלטה במכשירי סמסונג הייתה קלה ופופולרית. פה ראוי לציין שגוגל, מלבד זאת שמפעילה את פרוייקט אנדרואיד גם חובשת את כובע היצרן ומוכרת מכשירים מתוצרתה - למשל גרסת Nexus ו-Pixel. במכשירים אלה, בחרה גוגל דווקא לא לאפשר הקלטות שיחה - מה שמשתנה כאמור בשנים האחרונות.

ולבסוף: המפתחים. בתי תוכנה ועצמאיים שמייצרים אפליקציות להקלטת שיחה, כמובן מוגבלים וכפופים למגבלות אנדרואיד והיצרנים אך תמיד עושים מאמץ להתאים את האפליקציות שלהם למספר גדול ככל האפשר של מכשירים ודגמים ואכן אפשר למצוא אלפי אפליקציות להקלטת שיחה בחנות האפליקציות של גוגל.

הקלטת שיחות אנדרואיד לפי יצרן

כפי שהוזכר למעלה, הקלטת שיחות באנדרואיד מאוד תלויה ביצרן: אם היצרן אינו חוסם את האפשרות להקליט שיחות - נוכל להקליט את השיחה. אם היצרן מאפשר הקלטת שיחות מובנית במכשיר, אפילו לא נצטרך להתקין אפליקציה להקלטת שיחות.

בשנת 2015 היו יותר מ-4000 סוגים שונים של מכשירים שהריצו את מערכת ההפעלה של אנדרואיד והיום המספר הזה ודאי גדול משמעותית כך שיהיה מאוד קשה להתייחס לכל אחד מהסוגים בכתבה הזו. במקום, אנסה להתייחס לדגמים הפופולריים אצלנו בישראל ואתם גם מוזמנים לשלוח לי שאלות לגבי דגמים שלא התייחסתי אליהם - מבטיח להתייחס ולהוסיף לרשימה.

הקלטת שיחות בסמסונג - גלקסי, אך לא רק

סמסונג חולשת על חלק גדול מעוגת היצרנים של מכשירי הסלולר והסדרה המובילה שלה היא סדרת גלקסי ועל כן אין מקום להפריד למקרים בין הקלטת שיחות בסמסונג באופן כללי ובין הקלטת שיחות בגלקסי - וגם לא בין הדגמים, כלומר: הקלטת שיחות בגלקסי 8 והקלטת שיחה בגלקסי 9 או 10 - הכל יחסית דומה. ככלל, המגמה של סמסונג הייתה ונשארה לאפשר הקלטת שיחות, כלומר: לא לחסום במערכת ההפעלה את האפשרות להקליט שיחות ובכך לאפשר לאפליקציות לגשת לאפשרות הזו באנדרואיד ולהקליט שיחות בגלקסי. מתוך כך ובהתאם למגמה כללית של יצרנים בשנים האחרונות לאפשר הקלטת שיחות, החלה סמסונג לאפשר הקלטת שיחות מובנית בגלקסי והחל מגלקסי 10 כבר ניתן להקליט שיחות ישירות מהחייגן של סמסונג.

שורה תחתונה: אם תקנו מכשיר סמסונג גלקסי, כנראה שלא תהיה לכם בעיה להקליט שיחות באמצעות אפליקציה להקלטת שיחות ואולי אפילו תוכלו להקליט ישירות מהמכשיר מבלי שתצטרכו להתקין אפליקציה.

הקלטת שיחות שיאומי

שיאומי (Xiaomi) היא חברה סינית וככזו מצד אחד פחות מעניין אותה מה החוקים במדינות שבה היא משווקת את המכשירים שלה ותוסיפו לכך את העובדה שהחוקים בסין מתירים הקלטת שיחות ותקבלו תמיכה נרחבת בהקלטת שיחות בכלל המכשירים של שיאומי. מעבר לכך, יש הקלטת שיחות מובנית בשיאומי: MIUI, מערכת ההפעלה של החברה, מאפשרת הקלטת שיחות out of the box ללא צורך בהתקנת של אפליקציה להקלטת שיחות.

שורה תחתונה: תלוי בסדרה של שיאומי אבל רוב הסיכויים שאם תרכשו מכשיר חדש, תהיה לכם הקלטת שיחות מובנית של שיאומי וגם אם לא - רוב הסיכויים שלא תהיה בעיה למצוא אפליקציה שתקליט את השיחות.

הקלטת שיחות במכשירים של גוגל

בכובע היצרן, גוגל הוציאה לשוק את סדרת מכשירי "נקסוס" בעבר ואת הסדרה הנוכחית "פיקסל". בעבר גוגל מנעה לחלוטין הקלטת שיחות במכשירים שלה - בסדרת נקסוס לא היה ניתן כלל להקליט מבלי לבצע ROOT למכשיר. גם הגרסאות הראשונות של פיקסל חסמו גישה להקלטת שיחות. רק בשנת 2020 התחילו לצוץ סימנים לכך שגוגל תאפשר הקלטת שיחות באפליקציית החייגן שלה: הצצה לקוד המקור של החייגן בינואר 2020 גילתה רמזים לכך שיש כוונה לאפשר הקלטת שיחות ובאותו החודש גם דלפו צילומי מסך שאוששו את ההשערה. באפריל 2020 העלתה גוגל דף תמיכה לאפליקציית החייגן שמסביר כיצד להקליט שיחות כך שברור עכשיו שהחברה מאפשרת הקלטת שיחות מובנית במכשירים ובמדינות מסויימות - כאלה שהיצרנים משווקים עם אפליקציית החייגן של גוגל כברירת מחדל וגם שאינם חסמו את אפשרות ההקלטה במערכת ההפעלה.

שורה תחתונה: במכשירי פיקסל עם גרסת אנדרואיד מתקדמת, רוב הסיכויים שתוכלו להקליט שיחות אפילו מבלי להתקין אפליקציית הקלטה. בשאר המקרים, יש לחפש באינטרנט ולברר אילו אפליקציות עשויות לעבוד בהתאם לדגם ולגרסת אנדרואיד של המכשיר שלכם.

הקלטת שיחות מובנית באנדרואיד

המושג "הקלטת שיחות מובנית" מדבר על כך שהקלטת השיחה במכשיר האנדרואיד מהווה חלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה של היצרן וזה עשוי לבוא לידי ביטוי באחד או יותר מהאופנים הבאים:

  • בחייגן ברירת המחדל של המכשיר לרוב יימצא כפתור שמאפשר הקלטה וביטול הקלטה
  • בהגדרות של מערכת ההפעלה יוקצה מסך שמאפשר להגדיר אילו שיחות יוקלטו באופן אוטומטי ואילו לא, היכן יישמרו ההקלטות, באיזה פורמט, מה איכות ההקלטה, התראות על שיחות שהוקלטו ועוד.
  • ממשק של צפייה ברשימת כל ההקלטות והאזנה להן ואפילו מסך בתוך אפליקציית אנשי הקשר שמציג את היסטוריית השיחות המוקלטות בעבור כל איש קשר
הקלטת שיחה מתוך החייגן של שיאומי, כפתור המופיע בזמן השיחה
כפתור הקלטה במהלך שיחה (מובנה במכשיר שיאומי)
הקלטת שיחות שיאומי (מובנית באנדרואיד): רשימת הקלטות במסך איש קשר
רשימת הקלטות במסך איש קשר (הקלטת שיחות מובנית בשיאומי)
צילום מסך הגדרות הקלטת שיחה בשיאומי (הקלטת שיחות מובנית)
מסך הגדרות הקלטת שיחה (מובנה באנדרואיד של שיאומי)

הקלטת שיחות מובנית תהיה עדיפה על פני להקליט שיחות באמצעים אחרים ואפילו על פני אפליקציות להקלטת שיחה באנדרואיד במובן שלא נצטרך לעשות בירורים ובדיקות ולמצוא את האפליקציה שתתאים בדיוק ליצרן, לדגם ולגרסת האנדרואיד שבה אנחנו משתמשים. זכרו שגם אם מצאתם אפליקציה להקלטת שיחות שעובדת טוב על האנדרואיד שלכם, עדכון גרסה של אנדרואיד עשוי לגרום לה להפסיק לעבוד. דוגמה לחיסרון באפליקציה צד שלישי להקלטת שיחות היא ההגבלה שאנדרואיד הוסיפה בשנת 2018 המונעת מאפליקציות לגשת ליומן השיחות של הטלפון (אלא אם האפליקציה מוגדרת כחייגן ברירת מחדל של הטלפון) - מה שאומר שגם אם מצאתם אפליקציה שתקליט את השיחה, היא לא תוכל לרשום ממי או אל מי הייתה השיחה...
כאשר ההקלטה היא מובנית במערכת ההפעלה שהגיעה מהיצרן, הביטחון שלכם ביציבות ההקלטה וכל התכונות הנלוות להקלטה, גדול יותר.

מצד שני גם חשוב להבין שכל האפליקציות שהיצרנים מתקינים על הטלפון שלכם הן בסיסיות מאוד מכיוון שהיצרנים מכוונים "לקלוע" ולהתאים לקהל לקוחות רחב ככל האפשר. וכך גם במקרה של הקלטת שיחות מובנית: היצרן ידאג לאפשר הקלטת שיחות ברמה הבסיסית ביותר שתתאים לקהל משתמשים רחב ככל האפשר ובהתאם אפשרויות מתקדמות כמו למשל סנכרון לענן, הצמדת הערות להקלטה, סימון הקלטות בכוכבית - כל אלה לא יתאפשרו.

אם יש אפשרויות שחשובות לכם כמשתמשים מתקדמים, יהיה עליכם לשקול להתקין אפליקציה להקלטת שיחות גם אם אתם משתמשים במכשיר אנדרואיד שמאפשר הקלטת שיחות מובנית.

אפליקציות להקלטת שיחות אנדרואיד

כל הנושא של אפליקציות להקלטת שיחות באנדרואיד הוא לא פשוט. מצד אחד חנות האפליקציות של גוגל מוצפת במאות אפליקציות להקלטת שיחה שלכאורה אמורות לעבוד, אחרת למה שיהיו בחנות?
מצד שני, אין אחידות לגבי נושא הקלטת שיחות - לא בין גרסאות אנדרואיד השונות, לא בין היצרנים ולפעמים גם לא בין דגמים של אותו יצרן. משמעות הדבר היא שגם האפליקציה המובילה והפופולרית ביותר להקלטת שיחות תלויה במפרט של יצרן-דגם-גרסת אנדרואיד וייתכן שתקליט במפרטים מסויימים ובאחרים לא.

על כן, לפני ש"מתפנקים" באפליקציה מומלצת להקלטת שיחות, קודם כל צריך לבדוק אילו אפליקציות הקלטה עומדות בתנאי הבסיסי ואכן מסוגלות להקליט על המכשיר שלכם. רק לאחר שמצאתם מספר אפליקציות להקלטת שיחות שעובדות אצלכם, תוכלו להשוות תכונות, נוחות וכו' ולבחור בזו שאתם אוהבים.

איזו אפליקציה להקלטת שיחות מתאימה לאנדרואיד שלי?

אין חכם כבעל ניסיון: כדי להבין איזו אפליקציה מתאימה למכשיר והדגם שלך, בגרסת האנדרואיד שלך, צריך להיעזר באנשים אחרים שניסו והצליחו. אפשרות נוספת היא להסתמך על מה שהמפתחים של האפליקציה רושמים בתיאור בחנות, אבל זה תלוי בכמה יסודיים המפתחים וכמה הם משקיעים בבדיקה ותיעוד של הצלחת ההקלטה במכשירים וגרסאות שונות - דוגמה לאפליקציה שמתעדת מעולה את התמיכה שלה במכשירים היא Boldbeast Call Recorder.

הכי טוב יהיה לחפש בגוגל. הכנתי לכם תיבת חיפוש שתעזור לכם לחפש בצורה יעילה. החליפו את המספר של גרסת האנדרואיד במידת הצורך ואת שם הדגם, שימו לב לא למחוק את הגרשיים. לבסוף לחצו על כפתור החיפוש ותקבלו תוצאות גוגל בחלון חדש:

הקלטת שיחות באנדרואיד ללא אפליקציה

אם אתם מתקשים למצוא אפליקציה להקלטת שיחה שמתאימה לאנדרואיד שלכם והזמן דוחק בכם להקליט, תמיד תוכלו לפנות לפתרונות הקלטה שהם פשוטים, מהירים וקלים לביצוע ומתאימים לכל מכשיר, כולל אנדרואיד. האפשרויות להקליט שיחות ללא אפליקציה רבות ומגוונות אבל הנה שלוש השיטות הקלות והמהירות ביותר:

  1. הקלטה באמצעות שירות הקלטות ייעודי בעצם לא קשורה לאנדרואיד שלכם ולמגבלות שלו. מדובר בשירות שמקליט את השיחות על גבי רשת הטלפוניה. היתרונות הם: 100% אמינות ואין פספוסים כמו באפליקציות הקלטה וגם איכות ההקלטה היא הגבוהה ביותר בהשוואה לשאר האפשרויות. החיסרון היחידי בהקלטה באמצעות שירות כזה הוא שאין אפשרות להקליט אוטומטית את כל השיחות ברקע, וצריך ליזום את השיחה דרך השירות כאשר רוצים להקליט.
  2. הקלטת שיחות באמצעות שיחת ועידה, גם באנדרואיד: אם לא הצלחתם להקליט שיחה באנדרואיד שלכם, תמיד תוכלו להעלות על הקו בשיחת ועידה צד נוסף שהשיחות שלו כן מוקלטות. זה יכול להיות חבר שמותקנת אצלו אפליקציה להקלטת שיחות שעובדת כראוי וזה יכול להיות גם שירות שמציע הקלטה בשיטה זו.
  3. הקלטה של שיחות אנדרואיד מהרמקול - אם אתם יכולים לשמוע את זה, אתם יכולים להקליט את זה. מבצעים שיחה, מעבירים את החייגן למצב רמקול ומקליטים את השיחה באמצעות מכשיר הקלטה חיצוני - זה יכול להיות אפליקציית הקלטה במכשיר סלולרי אחר (אנדרואיד או אייפון, לא משנה) וזה יכול להיות מכשיר הקלטה ייעודי שאפשר להזמין באינטרנט - החל מ-60 ש"ח כולל משלוח.
  4. מקליט שיחות אנדרואיד בבלוטוס הוא מכשיר חיצוני שפועל כמו אזניית בלוטוס שגם מקליטה את הסאונד שעובר דרכה. השימוש הוא כמו באזניה: מבצעים צימוד בלוטוס למכשיר הסלולרי ואז מבצעים את השיחה כרגיל. השיחה תוקלט ותישמר על גבי המכשיר ואח"כ ניתן יהיה להאזין לה עם חיבור של המכשיר למחשב. אפשר לקנות מכשיר כזה בכ-170 ש"ח כולל משלוח.

זכרו שמי שכבר מקליט שיחות אנדרואיד באמצעות אפליקציה לא זקוק לפתרונות ומעקפים כמו שמניתי כאן שכן הקלטת שיחות באפליקציה כנראה תמיד תהיה עדיפה: לא צריך לזכור להתחיל את ההקלטה כי זה מתבצע אוטומטית ברקע, איכות ההקלטה גבוהה יותר בזכות זה שהאפליקציה "יושבת על" המיקרופון והרמקול של האנדרואיד ובכלל יש פחות מקום לטעויות כשמקליטים עם אפליקציה.

אתם שואלים על הקלטת שיחות באנדרואיד, אני עונה

באילו מכשירי אנדרואיד אפשר להקליט שיחות?
יש אלפי סוגים של מכשירים מעשרות יצרנים. את כל זה צריך להצליב עם גרסת האנדרואיד שלכם ורק אז אפשר להבין אם ניתן להקליט או לא וכיצד. כדאי לחפש באינטרנט מידע לגבי הקלטת שיחה במכשיר ובגרסה הספציפית שלך כדי לקבל תשובה.
מה זה "הקלטת שיחות מובנית באנדרואיד"?
הכוונה היא למכשיר שמגיע מהיצרן כבר עם יכולת הקלטה מובנית במערכת ההפעלה שמותקנת עליו ללא צורך להתקין אפליקציה להקלטת שיחות.
הקלטת שיחות באנדרואיד 9 - אפשרי?
הקלטת שיחות תלויה בין היתר אך לא רק, בגרסת אנדרואיד. בגרסה אנדרואיד 9 אכן גוגל חסמה את הגישה להקלטת שיחות אולם אין מכשיר שאי אפשר לעקוף את המגבלה בו באמצעות ROOT. אגב, החל מגרסה 10 של אנדרואיד התהפכה המגמה ונראה שגוגל בעצמה משלבת אפשרויות הקלטה באפליקציית החייגן שלה.
איך חוסמים הקלטת שיחות באנדרואיד?

ביטול הקלטה אוטומטית במכשיר: אם האנדרואיד שלכם מוגדר להקליט שיחות או שהתקנתם אפליקציה שמקליטה ואתם רוצים לבטל את זה, פשוט נכנסים להגדרות של הטלפון ומכבים את האפשרות (במקרה של הקלטה מובנית באנדרואיד). אם הטלפון מקליט באמצעות אפליקציה - היכנסו להגדרות שלה וכבו את ההקלטה האוטומטית או הסירו לחלוטין את האפליקציה מהמכשיר.חסימת הקלטת שיחות: אם מה שמטריד אתכם זה פרטיות ובכלל התכוונתם לחסימה של הקלטת שיחות כך שאף צד לא יקליט את השיחה קראו על חוסם הקלטת שיחות בקישור הזה.

חסימת הקלטת שיחות: אם מה שמטריד אתכם זה פרטיות ובכלל התכוונתם לחסימה של הקלטת שיחות כך שאף צד לא יקליט את השיחה קראו על חוסם הקלטת שיחות במדריך הזה.

האם יש מקליט שיחות אנדרואיד חינמי?
למעשה בניגוד להקלטה באייפון, רוב אפשרויות ההקלטה באנדרואיד הן בחינם. אם ההקלטה מובנית, אז זה חלק מהמכשיר וזה בחינם וגם אם צריך להתקין אפליקציה להקלטת שיחות - רובן חינמיות או בעלות חד פעמית קטנה.